Biyografi

IMG_20150430_132622

İtalya – Floransa – Cennet Kapısı – 2015

SAİM YILMAZ

12.12.1978 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğdum. Babamın mesleği sebebiyle eğitim hayatımı çeşitli şehirlerde tamamladım. Sırasıyla; Kastamonu 23 Ağustos İlköğretim Okulu, İzmir Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okulu, İzmir Motor Meslek ve Teknik Lisesi’nden mezun oldum. 1999 yılında Ege Üniversitesi-Fen Edebiyat Fakültesi-Psikoloji bölümümden bölüm dördüncüsü olarak,  2005 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi-Fen Edebiyat Fakültesi-Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden üniversite ikincisi ve bölüm birincisi olarak mezun oldum. Yine 2005 yılında Atatürk Üniversitesi-Fen Edebiyat Fakültesi-Türk Dili ve Edebiyatı bölümü “Türk Dili” üzerine yükseköğrenime başladım. Hava şartlarının uygunsuzluğu sebebi ile buradaki eğitimimi 2006 yılında sonlandırmak durumunda kaldım. Sonrasında 2006 yılında Girne Amerikan Üniversitesi-Eğitim Enstitüsü-Yönetim ve Denetim bölümünde yükseköğrenime başlayıp 2009 yılında mezun oldum. Eğitim hayatım süresince çeşitli “Yüksek Şeref” dereceleri ile ödüllendirildim.

 

Çalışma hayatıma, eğitimim süresince yapmış olduğum zorunlu stajları ve yaz tatili çalışmalarını geçecek olursak, 1999 yılında Manisa-Demirci-Alaağaç Köyü İlköğretim Okulu ve aynı ilçeye bağlı Üşümüş Köyü İlköğretim Okulu’nda sınıf öğretmeni olarak başladığımı söyleyebilirim. 1994-2001 yılları arasında İzmir’in çeşitli radyolarında, radyo programcılığı ve yayın yönetmeni asistanlığı yaptım. 1999 yılı sonunda görevimden istifa ederek, radyo programcılığının da bana sunmuş olduğu fırsatları değerlendirerek bir müzik şirketi ile sözleşme imzalayarak profesyonel albüm çalışmalarına başladım. Ve bu sırada çeşitli sanatçılara geri vokal yaptım. 2000 yılında şirketimle yaşamış olduğum problemlerden dolayı müzik çalışmalarına ara vererek tekrar İzmir’e dönüş yaptım ve radyo programcılığına devam ettim.  Aynı zamanda İzmir Aksan Hipermarket ve Kipa Hipermarket’te sırasıyla kasiyer, kasa şefi ve insan kaynakları bölümünde psikolojik danışman olarak görev yaptım. 2001 yılında içimdeki yazma aşkı sebebi ile “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünde okumak üzere, iş hayatıma nokta koyarak Kıbrıs’a yerleştim. Yükseköğrenim için kısa bir süre K.K.T.C.’den ayrılmış olsam da sonrasında 2006 yılında tekrar gelerek eğitim ve iş hayatına tekrar başladım. 2006-2007 yıllarında Vernisaj Construction Ltd. Şti.’de Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. 2008 yılında Levent Gıda Ltd. Şti.’de Muhasebe Elemanı ve Sistem Sorumlusu olarak çalıştım. 2008 yılından sonra Merit Crystal Cove Hotel’de çeşitli görevlerde bulundum. Hala “Muhasebe Şefi” olarak görevime devam etmekteyim.

 

1999 yılında İzmir Altay Yüzme Kulübü’nde profesyonel yüzücülük yaptım. 2000-2001 yıllarında Devlet Sanatçısı Mehmet İriz’den “Diksiyon-Şan ve Repertuvar   “ dersleri, 2003-2004 yıllarında TRT Haber Spikeri Melih Pantül’den “Diksiyon ve Hitabet” dersleri aldım. 2004-2005 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi-İletişim Bilimleri Fakültesi-Radyo TV Sinema Bölümü’nde “Program Yapımcılığı” kurslarına katılıp geçmiş tecrübelerimi arkadaşlarımla paylaşma ve yapımcılıkta yeni teknikleri öğrenme fırsatı buldum. Bunların yanı sıra; 400 beste ve basılmamış deneme çalışmalarına sahibim.

 

Bildiğim yabancı diller konusunda ise, herkes gibi sürekli konuşmadığım için anlıyorum ama konuşamıyorum seviyesinde, yani orta derecede İngilizce bildiğimi söyleyebilirim.

İlgi alanlarım arasında, mesleğimle ilgili ve sanata yönelik kitap, dergi ve gazete okumak, fotoğraf çekmek, yüzmek, yürüyüş yapmak, sinema ve tiyatroya gitmek, araştırma çalışmaları yapmak, kişisel gelişim konusunda eğitim almak – kurslara katılmak ve edebi eserler (senaryo, roman, hikâye) yazmak yer almaktadır.

 

2015 yılında yönetmen Biray Dalkıran ile tanışıp, yazmış olduğum senaryolar üzerinde kendisi ile çalışma fırsatı buldum. Senaryoların sinemaya aktarılması için çeşitli yapım şirketleri ve yönetmen Biray Dalkıran ile görüşmelerim devam etmektedir.

 

Hümanist bir yapıya sahibim. Doğruları ve gerçekleri yorumlamakta realist, her ne kadar basılmamış olsalar da eserlerimde hayalperest olduğumu söyleyebilirim. Hayatta şansın çok önemli olduğuna ve şanslı olduğuna inananlardanım.

 

Hedeflerim arasında, okumaktan keyif aldığım yazarlar kadar başarılı bir yazar olabilmek ve kendimi bu yönde daha da geliştirmek yer almakta. Aynı zamanda, ödüllü bir senarist olmayı da hayallerimi süsleyen ayrı bir unsur olarak belirtebilirim.

 

Edebi çalışmalarım;

Madalyonun Öteki Yüzü “Efeler ve Eşkıyalar” – Araştırma Çalışması – Basılmamış

Uğrunda Ölünecek Aşk Yoktur “Mahşer” – Roman – Macera/Polisiye – Basılmamış

İntikam – Senaryo – Dram / Polisiye

Taktiksel Manevra – Senaryo – Gerilim

Hayatımın Hatası – Senaryo – Gerilim

Uğursuz – Senaryo – Korku