Savaşa İnat Barış İçin Aşk Grevi…

“Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu – Çatalköy Belediye Tiyatro Su” Erol Avgören Kültür Merkezinde sahneye koyduğu, Savaş Aykılıç’ın yazdığı, Murat Demirbaş’ın yönettiği tek perde müzikli komedi “Barış ortak aklın ürünü olacaktır” sloganı ile yola çıkarak “Aşk Grevi” oyununu sahneye koydu. Oyun, Kıbrıslı tiyatro severlerden yoğun ilgi gördü. Oyunda ayrıca Tiyatro Su oyuncuları, İlkşen Varoğlu Atik, Haluk R. Serhun, Emine Gürçağ, Ersin Sargın, Sevil Sargın, Argun Doğruyol, Soner Eminağa, Ayşen Rahvancıoğlu, Ömer Kadiroğlu, M. Evren Mercimekçi, Mehmet Saygıer, Gamze Doğruyol, Dilek Kurnaz, Derman Atik ve Özlem Akçal  da rol aldı.

2016011901

Oyunu izlemeye gelenler arasında Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’nun yanı sıra oyunun yazarı Savaş Aykılıç ve belediye Meclis üyeleri de vardı.

2016011902

“Aşk Grevi”nde toprak derdine düşen ve bu yüzden sürekli savaş halinde olan erkeklerini dize getirmeye çalışan kadınların hikâyesi anlatılıyor. Anadolu kültürlerindeki sorunların ve savaşların ancak kadınların aşk grevi sayesinde düzelebileceğini anlatan ve etkili görsel sahnelerin olduğu oyunda toplumsal mesajlar da verildi.

2016011903

Yağma ve rant kültürüne eleştirel bir bakışla, Anadolu’nun zenginliğini ve farklı kültürlere dayalı toplumlara karşı oynanan oyunlara dikkat çeken oyun, aynı zamanda eski dönem köy seyirlik oyunlarından izler de taşımakta.

2016011904

Barış Mesajları Verildi…

“Çayır çimen arayan bütün aşklar için,

Ve bütün yaşayanlar için;

Bütün sular, bütün topraklar için,

Barış Olsun!”      

Pablo Neruda

2016011905

Oyun sonrası sahneye gelerek tiyatro ekibine çiçek takdim eden Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü “Bu güzel oyun için tüm ekibe çok teşekkür ediyorum. Bu oyun, iki belediyenin ortak ürünü oldu. Yakın coğrafyadaki ülkelerin de ortak ürünü olacaktır. Türkiye’de yaşanan olaylar, Suriye’deki göçmenlerin yaşadığı olaylar, bizi gerçekten derinden üzmektedir. Bu nedenle 1958 doğumlu biri olarak, 63 olaylarını ve 74 olaylarını görmüş bir kardeşiniz olarak ben de savaşların son bulması için bu oyuna severek destek verdim. Tabii ki her iki belediyenin de Meclis üyelerine ayrı ayrı teşekkür ederim. Ben de aynı şekilde tüm yöneticiler gibi savaşların son bulması için, bugünkü yöneticiler yarınki kuşaklara savaş devretmesin, barış devretsin diyorum. Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ise; “Zaten verilmesi gereken mesajları; yazarımız, yönetmenimiz ve oyuncularımız layıkıyla vermiştir. Fazla söze gerek yoktur. Geldiğiniz için, destek verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

2016011906

Oyunun yönetmeni Murat Demirbaş, oyun sonrasında duygularını şöyle dile getirdi: “1974 doğumluyum. Annem hep derdi ki; sen doğduğunda kimse seninle ilgilenmedi. Herkes, radyonun başında Kıbrıs Barış Harekâtını dinliyordu. Ben yaklaşık kırk yıl sonra Kıbrıs’a geldim. Bu projeyle buluştum. Çok güzel günler ve keyifli bir çalışma dönemi geçirdik. Umarım bizim yaptığımız bu oyun, Kıbrıs’taki kalıcı barışa bir araç olur, bir dil olur, bir söylem olur, söyleyeceği bir şeyler olur. Sizlerin de coşkusuyla, katkısıyla hiç değilse çorbada birazcık tuzumuz bulunsun istedik. O yüzden hem bütün oyuncu arkadaşlarıma hem de her iki Başkanıma bu projeye destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Sizlere de geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Ne olur arkadaşlarımızı yalnız bırakmayın, gidin başka yerlerde de anlatın, her akşam böyle dolu dolu salonlara oynasınlar, çok çok oynasınlar. Hem burada hem de Rum tarafında oynasınlar. Bu barış dili, dünyanın her tarafında hâkim olsun.”

Oyunun yazarı, “Ben de Murat’tan aldığım ilhamla konuşayım. Savaş ismini neden koydunuz diye tiyatro camiasında hep konuşulur ve ben adımdan utanırım. Bunu ilk defa burada itiraf ediyorum. Hatta bir dönem değiştirmeyi bile düşündüm. Niye Savaş adını koydunuz bana diye aileme sorduğumda, bana o yıllarda Kıbrıs savaşının olduğunu ve o yüzden koyduklarını açıkladılar. Ama haklı bir savaştı dediler. Yani, dolayısıyla bugün burada olmamın tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Toplumun getirdiği, genlerimizin getirdiği ruhani bir görevdi. Ve buraya kadar geldi. Bundan sonra da umuyorum bütün dünyaya barış mesajını hep birlikte vereceğiz. Yolumuz açık olsun…” diyerek seyirciden büyük alkış aldı.

Güney’e Uzanan Barış Çiçeği…

2016011907

Çiçekler takdim edildikten sonra, bayan oyunculardan birisi, kendisine takdim edilen çiçeği, “Aramızda Güney’den gelen arkadaşlarımız var. Onlara barış çiçeği olarak bu çiçeği vermek istiyorum” diyerek Güneyli bir izleyiciye verdi. Daha sonra ise; Güneyli tiyatro sever, barış mesajları ile oyuncuya sarılarak çiçeği tekrar kendisine takdim etti.

Meraklıları için oyun, 20-22 ve 23 Ocak’ta da tiyatro severlerle Erol Avgören Kültür Merkezi’nde buluşacak.

Saim Yılmaz

“kendi halinde bir yazar…”

www.saimyilmaz.com.tr

saim@saimyilmaz.com.tr

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published.

*